Filtrovat

Fulltextové vyhledávání

Česky English Russian
Drobečková navigace

Home > Aktuality > Alternativní systém chovu nosnic

Alternativní systém chovu nosnicChov nosnic prochází v posledních letech proměnou. Více se dbá o welfare drůbeže a spotřebitelé stále častěji poptávají vejce z alternativních chovů, jako je chov nosnic na podestýlce a chov drůbeže ve volném výběhu. Pokud vaše drůbežárna přechází na ekologičtější a přirozenější způsob produkce vajec, rádi vás vybavíme potřebnými technologiemi.

Možnosti alternativního chovu nosnic

V současné době existují tři hlavní možnosti alternativního způsobu chovu nosnic.

Chov nosnic na podestýlce

Slepice jsou chované v halách, kde mají volný pohyb. Nemají ale přístup do venkovního výběhu. Aby bylo možné chov označit za podestýlkový, musí být na podlaze haly podestýlka, která pokrývá alespoň 1/3 podlahové plochy. Hustota osazení nesmí překročit 9 nosnic na metr čtvereční využitelné plochy.

Chov nosnic s volným výběhem

Nosnice mají v tomto chovu přístup do výběhu. Tento systém bývá využíván spíše v menších chovech.

Ekologický chov nosnic

Nosnice mají obdobné podmínky k životu jako u chovu s volným výběhem, přičemž každá slepice musí mít k dispozici minimálně 4 metry čtvereční. Chov může být rozdělej do více hejn, v jednom hejnu může být maximálně 3 tisíce nosnic.

Nevýhody alternativního chovu nosnic

Mezi hlavní nevýhody alternativního chovu nosnic patří vyšší riziko bakteriálního znečištění vajec a v případě snášky mimo hnízda i více nakřápnutých a poničených vajec. Tomu lze předcházet technologiemi a zařízeními určeným pro volný a podestýlkový chov drůbeže.

Zařízení pro alternativní chov nosnic

Ve společnosti Kovobel vyrábíme technologická zařízení pro chov drůbeže už od roku 1968. Máme zkušenosti a sledujeme trendy. Proto vás vybavíme například voliérami nebo snáškovými hnízdy pro alternativní chovy nosnic. Prohlédněte si naše produkty nebo nás kontaktujte.